Zawieszenie rat kredytu z powodu COVID-19

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała ogromne zawirowania na rynku walutowym. Kurs walut uznawanych za bezpieczne, w tym franka szwajcarskiego poszybował w górę. Niekorzystna informacja dla frankowiczów jest taka, że sytuacja ta będzie prowadzić do wzrostu rat kredytu. Co gorsza, dla wielu osób okres pandemii będzie wiązał się z drastycznym spadkiem, a czasami utratą dochodów.

Póki co nie ma jeszcze rozwiązania ustawowego tej trudnej sytuacji, natomiast zgodnie z komunikatem Związku Banków Polskich, Banki zostały zobowiązane do zastosowania działań pozwalających na zawieszenie spłaty rat kredytowych przez okres 3 miesięcy. Co istotne działania te mają być podejmowane bez dodatkowych opłat lub prowizji.

Skorzystanie z tego typu pomocy ma być możliwie odformalizowane, jednakże będzie z pewnością wymagało podpisania aneksu do umowy kredytowej. Aneks do umowy kredytowej jest dokumentem, który wpływa na sytuację kredytobiorcy. Kancelaria prawna Legatuum zdecydowanie rekomenduje, aby nie podpisywali Państwo takiego dokumentu bez konsultacji z prawnikiem. Dzięki takiej pomocy w aneksie znajdą się wyłącznie postanowienia dotyczące zawieszenia spłaty kredytu. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której podpisanie aneksu utrudni lub nawet uniemożliwi kredytobiorcy ochronę praw na drodze sądowej i wygranie sprawy frankowej poprzez  unieważnienie lub odfrankowienie umowy kredytowej we frankach szwajcarskich. Banki mogą próbować umieszczać w tych aneksach klauzule, które uznane są przez TSUE za abuzywne.

Masz kredyt we frankach?

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram