Wniosek o zabezpieczenie powództwa

Jeśli szukają Państwo pomocy dla frankowczów i interesuje Państwa unieważnienie umowy kredytowej we frankach, a w konsekwencji skierowanie sprawy kredytu frankowego do Sądu, z pewnością zastanawiają się Państwo, czy tego typu postępowanie wpływa na obowiązek spłaty rat kredytu. Odpowiedź brzmi – co do zasady nie. Istnieje natomiast możliwość wystąpienia o zabezpieczenie roszczeń (zabezpieczenie powództwa) na czas trwania postępowania. Po wybuchu pandemii COVID-19  tego typu wnioski uwzględniane są co raz częściej. Przede wszystkim dotyczy to banków, których sytuacja majątkowa może się pogorszyć, między innymi w związku z dużą ilością udzielonych kredytów walutowych.

Zabezpieczenie powództwa w praktyce oznacza zwolnienie z obowiązku spłat rat kredytu na czas trwania postępowania z jednoczesnym zobowiązaniem banku do niewypowiadania umowy kredytu. Ten sposób zabezpieczenia jest stosowany w sprawach, w których kredytobiorca dochodzi unieważnienia umowy kredytowej lub jej odfrankowienia.

Drugi sposób zabezpieczenia stosowany jest w sprawach, w których kredytobiorcy dochodzą od banku zwrotu wpłaconych rat. W takich sprawach kredytobiorca może wystąpić o zabezpieczenie polegające na zajęciu wierzytelności z rachunku prowadzonego dla banku przez NBP.

Sam wniosek o zabezpieczenie powództwa stanowi jeden z elementów pozwu przeciwko bankowi. Co ważne, zawarty w pozwie nie podlega odrębnej opłacie i najczęściej jest rozstrzygany przez Sąd już w przeciągu kilku tygodni od wniesienia pozwu.

Jest to więc niezwykle atrakcyjna możliwość poprawy sytuacji kredytobiorcy przez czas trwania postępowania sądowego. W zakresie usług pomocy prawnej Kancelarii Legatuum w sprawach frankowych są również tego typu wnioski.

Masz kredyt we frankach?

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram